Etykiety termiczne są wykorzystywane w wielu branżach. Sięga po nie przemysł spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, a także branża logistyczna. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczanie informacji na temat cech danego produktu, jego składzie, terminie przydatności do spożycia oraz właściwościach. Aby etykiety termiczne prawidłowo spełniły swoje zadanie, muszą być wykonane w odpowiedni sposób oraz posiadać atrakcyjne, przyciągające wzrok wzornictwo.
Czym są etykiety termiczne i jaką pełnią rolę?
Etykiety termiczne to samoprzylepne kawałki papieru, które są nośnikiem wielu cennych informacji. Aplikuje się je bezpośrednio na towar, którego dotyczą, dzięki czemu pozwalają na przekazanie najważniejszych informacji na temat konkretnego produktu. Są stosunkowo tanie w produkcji, bardzo łatwe w aplikacji oraz ekonomiczne w stosowaniu, przez co na co dzień korzysta z nich wiele firm działających w bardzo różnych branżach. Etykiety termiczne umieszczone na opakowaniu produktu informują o jego właściwościach, składzie, parametrach oraz innych istotnych z punktu widzenia użytkownika cechach produktu.
Nowoczesne etykiety termiczne są wytwarzane na bazie bezpiecznych i przebadanych surowców, przez co możliwe jest ich użytkowanie także na produktach przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Ich trwałość wynosi około pół roku i powinny być stosowane w normalnych warunkach. Nie zaleca się ich umieszczania natomiast w miejscach, gdzie będą narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne, w tym spore wahania temperatur, gdyż działanie takich czynników może znacząco zmniejszyć ich trwałość, a często wręcz skutkować zniszczeniem nadruku. Etykiety termiczne nie powinny mieć także bezpośredniego kontaktu z wodą, która może zniszczyć znajdujące się na nich nadruki.
Rodzaje etykiet termicznych i ich zastosowanie w przemyśle
Etykiety termiczne występują w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszy z nich stanowią etykiety typu ECO, które występują pod postacią zwykłego papieru termicznego. Takie etykiety nie powinny być narażone na kontakt z tłuszczem oraz wilgocią i są przeznaczane głównie do aplikacji krótkoterminowych. Drugim rodzajem etykiet termicznych są etykiety TOP, które występują pod postacią papieru termicznego powlekanego dodatkową warstwą ochronną. Takie etykiety można bezpiecznie użytkować w miejscach, w których będą narażone na kontakt z tłuszczem oraz wilgocią. Etykiety termiczne TOP najczęściej stosuje się na towarach przechowywanych w warunkach chłodniczych.
Zastosowanie etykiet termicznych jest bardzo szerokie i zróżnicowane oraz można powiedzieć, że bezpośrednio lub pośrednio korzysta z nich niemal każda branża i gałąź przemysłu. Najczęściej etykiety termiczne pojawiają się na produktach spożywczych, w przypadku których informują o ich składzie, nazwie, właściwościach oraz terminie ważności. Korzysta z nich także branża kosmetyczna, farmaceutyczna i wiele innych. Szerokie zastosowanie mają także w branży logistycznej, gdzie umieszcza się ja na paczkach transportowych – zaliczają się do nich m. in. etykiety kurierskie i logistyczne oraz listy przewozowe.
Dodaj komentarz