Bez względu na to, jak bardzo niszowy jest charakter naszej działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca potrzebuje biura. Może to być biuro w domu, może to być odrębny lokal wynajmowany w biurowcu czy przystosowane do działalności mieszkanie. Zawsze potrzebne jest miejsce, gdzie można spokojnie przeprowadzić rozmowy służbowe czy przyjąć potencjalnego klienta. Firma potrzebuje adresu, który uwiarygodni jej istnienie, potwierdzi zakres działalności, zaświadczy o poważnym podejściu do biznesu.

Aranżacja małego biura

Początkujący przedsiębiorca ogranicza wydatki do minimum. Biuro jest dla niego przede wszystkim miejscem pracy, kwestie wizerunkowe zwykle odkłada na później. Podstawowym kryterium w aranżacji biura są koszty, na drugim miejscu wygoda i komfort pracy. Jednak każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę, że on sam i zatrudnieni pracownicy muszą mieć zapewnione takie warunki pracy, które pozwolą wszystkim na najbardziej efektywną pracę. 

Aranżacja małego biura wymaga przemyślenia każdego elementu. Projektowanie należy zacząć od dokonania wewnętrznych podziałów, w zależności od ilości zatrudnionych osób i funkcje poszczególnych części powierzchni biurowej. Szkło w aranżacji to jedna z technik tworzenia podziałów powierzchni bez dojmującego poczucia izolacji. 

Szklane konstrukcje w przestrzeni biurowej

Szklane konstrukcje organizujące przestrzeń biurową spełniają kilka ważnych warunków:

  • nie ograniczają widoczności,
  • umożliwiają komfortowe prowadzenie rozmów,
  • utrzymują dzienne światło,
  • izolują bez poczucia wyłączenia.

Szklane konstrukcje do wykorzystania w aranżacji powierzchni biurowej otrzymuje się w hurtowni szkła. Tylko profesjonalnie przygotowane tafle szklane można wykorzystywać do celu aranżacji przestrzeni. Szkło w aranżacji musi spełniać szereg warunków jakościowych, by zapewnić użytkownikom oczekiwane cechy.

W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego do aranżacji wnętrz wykorzystuje się szkło hartowane, poddawane obróbce termicznej i szybko chłodzone, co nadaje mu parametry wpływające na bezpieczeństwo użytkowania.

Hartowane szkło w aranżacji jest kilka razy bardziej wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia i zmiany temperatury niż szkło zwykłe. Szklane konstrukcje przygotowywane w hurtowniach szkła, pod wpływem bodźców zewnętrznych rozpada się na kawałki o tępo zakończonych krawędziach. Szkło hartowane zamawia się na wymiar w hurtowniach szkła, nie powinno się go samodzielnie przycinać. Jedną z hurtowni oferujących szkło do aranżacji wnętrz jest https://www.rkglass.pl/uslugi/konstrukcje-szklane/.

Aranżacja małego biura – jak optycznie go powiększyć?

Szklane konstrukcje to jeden ze sposobów na powiększenie optyczne małego biura. Przezroczyste ściany czy przepierzenia nie „gubią” okien, drzwi, kolorów ścian.

Aranżacja biura rządzi się takimi samymi schematami kolorystycznymi jak aranżacja powierzchni mieszkalnych. Jasne kolory, czy wręcz białe ściany i jasne nowoczesne meble biurowe powiększą optycznie niewielką przestrzeń i pomogą uniknąć wrażenia ciężkości. Taką samą rolę spełnią lekkie mebelki, biurka, fotele czy stoły w niewielkich rozmiarach, które nie zagracą biura.

Projektując biuro zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach regulujących komfort poruszania się na małej przestrzeni. Początkującego przedsiębiorcę rzadko stać na wynajęcie projektanta wnętrz, ale wszystkie zasady dostępności do umeblowania regulują zasady bhp, obowiązujące  każdego pracownika. I choćby tylko po to warto się z nimi zapoznać.

Aranżowanie małego biura szkłem
Źródło: Pixabay.com

Style aranżacji małego biura

Najwłaściwszym stylem dla aranżacji małego biura jest minimalizm i dobre światło. Połączenie obu cech daje gwarancję powodzenia, a przede wszystkim komfortowej pracy. Szklane konstrukcje tworzące podziały, górne i biurkowe oświetlenie, jasne barwy podkreślające przezroczystość ścian, rozproszone sztuczne i naturalne światło, lekkie meble sprawią, że nawet małe biuro nie będzie przytłaczające dla pracowników.

Pamiętajmy zawsze, że gość w biurze musi czuć się dobrze, ale to komfort pracowników decyduje o skuteczności ich działania i oddaniu pracy. Ich samopoczucie wpływa zasadniczo na wykonywane obowiązki.

Artykuł napisała:
Wanda Jaworska

Źródło:

  • Fraser, Małe powierzchnie, Hachette Polska, 2009.